Jak vybírat pečivo?
"Chci zhubnout a tak jsem vyřadila pečivo". To je věta, kterou slyším od lidí docela často. I když ho mají rádi. Přitom je to taková škoda a stačí si jen správně vybírat.
Pečivo samo o sobě opravdu nemůže za to, že hubneme nebo přibíráme. Vždy jde jen o kalorický příjem. Když vysadíte pečivo, pravděpodobně jen snížíte množství přijatých kalorií. To stejné by se stalo, i kdyby přestanete jíst sýr, ořechy, avokádo nebo pít smoothie. Pečivo má přitom skvělou schopnost zasytit, stačí si jen správně vybrat.
V obchodě na nás kouká mnoho druhů, některé jsou nutričně bohaté více, a jiné zase méně.
Co nám ale říká název?
Pokud je v názvu CELOZRNNÉ, pečivo musí podle legislativy obsahovat min. 80% celozrnné mouky. Ta je skvělým zdrojem vlákniny, vitamínů (B1, B2 a E) a minerálů (hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo). Má také nižší glykemický index, což znamená že nás zasytí déle. A to se počítá!
Pokud je pečivo označeno jako VÍCEZRNNÉ, stačí aby pro tento název obsahovalo 5% mouky u obilovin jiného druhu, než je pšenice a žito. CEREÁLNÍ pečivo je vlastně jakékoliv pečivo a nijak není definováno. Může jít o croissanty, bagety, kaiserky či housky. Často bývá jen nabarveno karamelem, proto vypadá podobně celozrnnému.
Je důležité proto číst názvy, a ne jenom koukat na vzhled. Ten může být opravdu zavádějící.
Netvrdím, že máme všichni vyřadit ze života klasické CEREÁLNÍ pečivo (chutná sice opravdu moc dobře), ale pokud ho chceme jíst denně, je výhodnější volbou pro naše zdraví právě to CELOZRNNÉ.
S čím si to pečivo dát?
Otázku výběru pečiva jsme si zodpověděli, a když chceme vyvážené jídlo, je důležité dbát na to s čím si ten chleba dáme. Ideální volbou je žervé, lučina, domácí pomazánka z tvarohu nebo cottage cheese s nasekanou zeleninou nebo vajíčkem. Můžete použít ricottu, kvalitní šunku nad 90 % masa nebo tuňáka z konzervy. Nezapomínat na čerstvou zeleninu a zdravé tuky ( olivy, avokádo, semínka nebo ořechy).
Pamatujte jedno, když Vám někdo při dietě říká, že by jste měli vyřadit pečivo, zajisté o lidském těle neví moc, a nebude to pravděpodobně diplomovaný výživový poradce. To platí i o lidech, kteří na internetu zveřejňují podobné mýty.