NE pytlíčkové dietě

13.10.2022

Keto...Všichni ji známe. Vidíme ji v televizi, na internetu a všechno slibuje rychle a bez námahy.

Jsou lidé co ji propagují opravdu odborníci? Stojí za ketodiet diplomovaný výživový poradce? Nebo je za tím jen skvělý marketing a tváře z reklam bohužel nemají problém hazardovat s lidským zdravím? Spousta lidí na ní zhubla, všude najdeme množství zkušeností a komentářů od lidí, kteří rychle zhubli a cítí se skvěle. To jim i věřím. Avšak málokdo řekne, co se stalo pak. Znáte někoho, kdo se tímhle způsobem stravuje dlouhodobě? Já ne, ale znám mnoho lidí a mám desítky klientek, které v minulosti drželi ketodietu a nedopadlo to ideálně.

Ano jsou studie, které dokazují pozitivní vliv keto diety pro lidi trpící na diabetes, nebo zlepšení stavu u dětí trpící na epilepsii (avšak nemyslím tím pytlíčkové instantní pochoutky, které se všude propagují, ale keto dietu podávanou pod lékařským dohledem a založenou na tucích), nicméně to neplatí pro většinu z nás.

Avšak není pro lidi, kteří chtěj zhubnout trvale. A už vůbec ne pro ty, kterým záleží na jejich zdraví! Stejně jako každý extrém, ani tento není z dlouhodobého hlediska tou správnou volbou.


Co je na ní teda tak špatného?

  1. Zdravotní rizika

- deficit vitamínů a minerálů (vyloučením obilovin, luštěnin, ovoce a některé zeleniny tělo zkrátka nepřijme dostatek mikroživin) a jak víme, některé vitamíny jsou rozpustné jen v tucích, kterých pytlíčky příliš neobsahují

- zhoršení funkce ledvin a ledvinové kameny

- zvýšený úbytek vápníku z kostí a tím možný vznik osteoporózy, především u starších lidí a žen v období menopauzy

- zácpa kvůli nedostatku vlákniny

- bolesti hlavy, únava a náladovost

- ztráta menstruace v souvislosti s extrémně nízkým kalorickým příjmem

- hormonální nerovnováha

    2.       Jojo - efekt

Běžný denní příjem při ketodietě z pytlíků je asi 700 kcal!!! Což je pro představu doporučený kalorický příjem pro 7 kilové miminko. Sice rychle hubnete, protože jste v obrovském kalorickém deficitu a tím pádem máte radost. Ale to znamená, že tělo nemá dostatek energie na to, aby fungovalo správně. Příjem nepokryje váš bazální metabolismus (minimální energetická potřeba těla na to, aby zachovalo důležité životní funkce) a proto jakmile s dietou skončíte, máte velký hlad, tělo si potřebuje energii doplnit a všechna kila se vrátí a možná i něco navíc přiberete.

    3.       Není udržitelná

Dovedete si představit, že po zbytek života už nebudete jíst to, co máte rádi? Asi ne. Proto není žádný extrém dobrý. Nenaučí Vás to správně jíst. Hubnout jde opravdu i s pečivem a přílohami v jídelníčku, s ovocem, a dokonce i s občasným dortíkem. Nehledejme neustále zkratky, i když vypadají lákavě a nehazardujme bez rozmyslu zbytečně se svým zdravím. Žádný skutečný odborník, teda vystudovaný výživový poradce Vám ketodiet nikdy nedoporučí, to mi věřte.


Zdroje:

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31805451/

2.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5490517/

3. https://www.uchicagomedicine.org/forefront/health-and-wellness-articles/ketogenic-diet-what-are-the-risks